EU–Törökország kapcsolatok

A török demokrácia és az emberi jogok helyzete, valamint a migrációs kérdések miatt az EU–Törökország kapcsolatok az utóbbi időben egyre feszültebbé váltak. Hol tart most az együttműködés?

Az EU–Törökország kapcsolatok jövője

Az uniós tagsághoz szükséges fontos reformok egyértelmű végrehajtása nélkül az EP nem tudja elképzelni a csatlakozási tárgyalások újrakezdését Törökországgal – figyelmeztettek június 7-én a képviselők. Elmondták, hogy annak ellenére, hogy Törökország ismételten kijelentette, hogy EU-tag szeretne lenni, az elmúlt két évben következetes visszalépés tapasztalható a csatlakozási folyamathoz szükséges kötelezettségei terén. Üdvözölték azonban az ország hajlandóságát, hogy közvetítőként lépjen fel az Ukrajna elleni orosz háborúban.

Noha ez messze nem az egyetlen alkalom, amikor a Parlament aggályokat vet fel, az EU és Törökország számos területen szoros kapcsolatban áll egymással.

Az EU és Törökország évtizedeken át produktív kapcsolatot ápolt. Az elmúlt években azonban a kapcsolatok fagyossá váltak a jogállamiság és a demokrácia helyzetével kapcsolatos aggodalmak, a médiumok bezárása és az újságírók bebörtönzése, valamint Törökország szíriai katonai beavatkozása és a migrációhoz való hozzáállása miatt. Aggodalmak merülnek fel Törökország ciprusi illegális tevékenységei, valamint a görög területre való behatolása miatt is. Törökország azzal is fenyegetőzött, hogy megvétózza Svédország és Finnország NATO-csatlakozási kérelmét.

Mindezen események még inkább okot szolgáltatnak arra, hogy a képviselők újra megvizsgálják az EU és Törökország együttműködését.

Mi lesz az uniós tagsággal?


Törökország 1987-ben adta be csatlakozási kérelmét, 1999 óta tagjelölt ország, a tárgyalásokat azonban csak 2005-ben kezdték meg a felek. Azóta sem történt sok előrelépés, a csatlakozási tárgyalások 35 fejezetéből eddig 16-ot nyitottak meg, azonban csak egyet zártak le sikeresen. Törökországban 2017. április 16-án tartottak népszavazást az elnöki hatáskör kiterjesztéséről, így túl nagy hatalmat adva Erdogan elnöknek. A lépést számos nemzetközi kritika érte, és az EU és Törökország kapcsolatok is mélypontra kerültek, a tárgyalásokat nem folytatták a felek.

2016 novemberében az EP-képviselők állásfoglalást fogadtak el, amelyben a csatlakozási tárgyalások befagyasztását kérték, amíg a török kormány vissza nem vonja a szükségállapot keretében hozott aránytalan elnyomó intézkedéseit. Az EP megerősítette ezt a kérését egy 2017. júliusi állásfoglalásában is, mert az emberi jogok helyzete nem javult Törökországban. Habár az állásfoglalások nem kötelező érvényűek, fontos jelzést küldenek Törökország felé az EU álláspontjáról.

A Parlament többször napirendre tűzte a törökországi helyzetet, legutóbb a 2018. február 6-i plenáris vitán, ahol az emberi jogok kérdése és a szíriai katonai művelet volt a középpontban. Ugyanebben a hónapban határozatot fogadtak el, amelyben felszólították Törökországot a szükségállapot feloldására.

Migráció és a menedékkérők helyzete


A szíriai polgárháború 2011-es kezdete óta mintegy 3,6 millió menekült érkezett Törökországba, és ma is az ország ad otthont a világ legnagyobb menekültközösségének.

2016 márciusában az EU és Törökország megállapodást kötött a migrációs válság kezeléséről, amelynek eredményeként lényegesen kevesebb bevándorló jutott illegálisan Európába. Az EU migrációs válságra adott válaszáról itt írtunk bővebben.

A megállapodás értelmében minden Törökországból a görög szigetekre szabálytalanul átlépő bevándorlót visszaküldenek Törökországba. Cserébe az ország mintegy 6 milliárd eurós humanitárius segélyt kapott az EU törökországi menekültügyi forrásaiból.

Recep Erdoğan török elnök azonban 2020. február 28-i beszédében azzal fenyegetett, hogy újra megnyitja a határait a menedékkéről előtt Görögországnál, mert úgy gondolta, hogy az EU nem tartotta be ígéreteit. A döntést követően Görögország rendkívüli vészhelyzetet hirdetett, és az EU vezetői megállapodtak abban, hogy 700 millió euró pénzügyi támogatást nyújtanak az országnak, valamint az EU 2021–2027-es költségvetésében jelentős mértékben növelik a migrációra és a határigazgatásra szánt pénzeszközöket.

Görögország és Ciprus kérdése


Törökország a Földközi-tenger keleti részén illegálisan végez próbafúrásokat, emellett számos alkalommal megsértette a görög légteret, illetve a Görögországhoz és a Ciprushoz tartozó tengeri területeket. A képviselők 2020. szeptember 17-én elfogadott állásfoglalásukban elítélték a török lépéseket és szolidaritásukról biztosították Görögországot és Ciprust.

Törökország 1974-ben szállta meg Ciprust, ami a sziget felosztásához vezetett. A törökök által megszállt Észak-Ciprust csak Törökország ismeri el.

A Földközi-tenger keleti részén lévő tengeri földgázkészletek felfedezését követően Törökország a katonaság bevonásával próbafúrásokat végzett, megsértve a szomszédos országok területét.

A képviselők a 2020. november 26-án elfogadott állásfoglalásukban élesen bírálták a Törökország által megszállt észak-ciprusi helyzetet, és szigorú szankciókra szólítottak fel Törökország illegálisan végzett próbafúrásai és egyéb tevékenységére válaszul.

A szíriai katonai beavatkozás elítélése


2019 októberében Törökország katonai hadműveletet indított Szíria északi részén, hogy a két ország között úgynevezett ütközőzónát hozzon létre, ahová a Törökországban élő szír menekülteket áthelyezhetik. Ezt a lépést a képviselők egy 2019. október 23-i vita során ítélték el. 2019. október 24-én pedig állásfoglalást is elfogadtak, amelyben szankciókat követeltek Törökországgal szemben annak katonai művelete miatt.

Kereskedelem


Az Európai Bizottság 2016 decemberében a két fél közötti vámunió felülvizsgálatát és a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok kiterjesztését javasolta. Ha ennek részleteiről véget érnek a tárgyalások, a módosításokat az Európai Parlamentnek is jóvá kell majd hagynia.

Az EU messze Törökország legnagyobb exportpiaca (2020-ban 41,3%), míg Törökország az EU hatodik legnagyobb kereskedelmi partnere.

Ezt a cikket először 2017. április 27-én publikáltuk honlapunkon, majd frissítettük, legutóbb 2022. 07.06-án.